Co to jest podcast?
Podcast to nagranie audio (czasem połączone z nagraniem wideo) na wybrany przez twórcę temat.
Podcast można porównać do nowoczesnej odmiany tematycznych audycji radiowych z tą różnicą, że słuchasz jej kiedy chcesz, gdzie chcesz i samodzielnie decydujesz jaka tematyka audycji Cię interesuje.
W różnych bazach podcastowych znajdziesz setki nagrań na przeróżne tematy.
Gdzie słuchać podcastów?
Najpopularniejsze miejsca, w których możesz znaleźć nagrania podcastowe to:
- popularne aplikacje takie jak Spotify, Google Podcasts, Stitcher, Breaker (na telefonach oraz tabletach z systemem Android)
- fabrycznie zainstalowana aplikacja „Podcasty” (telefony i tablety marki Apple). Wszystkie wyżej wymienione aplikacje działają również w systemie IOS.
- Youtube – pomimo, że platforma kojarzona jest z filmami video to najpopularniejsze podcasty znajdziesz również na tej platformie. Bardzo często twórcy podczas nagrania audio równocześnie nagrają video i publikują materiał na youtube.
- Na komputerze bezpośrednio na platformie YouTube, w aplikacji Spotify, Itunes oraz często na stronach internetowych twórców.
- Nowoczesne radia, telewizory czy samochodowe zestawy multimedialne posiadają niejednokrotnie wbudowaną aplikację do słuchania podcastów.
Jak zacząć nagrywać własny podcast?
Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w kilku zdaniach, dlatego polecamy podcast, w którym dwóch czołowych twórców opowiada o tym jak zacząć nagrywać, z czym trzeba się zmierzyć i jak odnieść sukces jako podcaster. Nagranie trwa dwie godziny, ale zdecydowanie warto wysłuchać go do końca, jeśli planujesz przygodę z tworzeniem podcastów.
Jakie oprogramowanie potrzebuję do obróbki nagranego podcastu?
Najczęściej wybieranymi programami do edycji audio są dwa darmowe i intuicyjne w obsłudze narzędzia:
- Audacity – program na komputery z systemem Windows
- Garage Band – program na komputery Mac oraz telefony Apple (Tak! Na telefonie też możesz edytować nagranie). Aplikacja jest już fabrycznie zainstalowana.
Na YouTube znajdziesz wiele darmowych szkoleń z obsługi wyżej wymienionych programów.
Obróbkę swojego nagrania możesz również zlecić osobie, która zajmuje się tym zawodowo. Taka usługa nie jest droga! Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz miał/miała więcej czasu na przygotowanie się do nagrania, a ścieżka dźwiękowa będzie odpowiednio zmontowana.
Jak przesłać podcast na wiele platform jednocześnie?
Aby przyspieszyć swoją pracę i w szybki sposób rozesłać gotowe nagranie do wielu platform takich jak Apple Podcasts, Spotify, Stitcher itp. polecamy sprytne narzędzie, Anchor lub Spreaker. Jest to nieocenione narzędzie każdego podcastera a co najistotniejsze, w pełni darmowe! Sprawdź możliwości i przyspiesz swoją pracę na stronie anchor.fm lub spreaker.com.
Jak odnieść sukces jako podcaster?
Aby odnieść sukces w świecie podcastów przede wszystkim trzeba być konsekwentnym i nie poddawać się zbyt wcześnie. Czy myślisz, że osoby które teraz są na szczycie podcastowych list odnieśli by sukces gdyby przestali nagrywać po 5,10 czy 20 odcinku? Odpowiedź jest prosta, nie! Liczba odsłuchań odcinków nie wzrośnie sama z siebie, bądź w konsekwentny w swoim działaniu, prowadź podcasty na ciekawe tematy i zadbaj o dobrą jakość nagrań a prędzej czy później znajdziesz swoją widownię i odniesiesz sukces!
Nasza lista ulubionych podcastów:
To tylko kilka z wielu fantastycznych polskich podcastów. Pobierz jedną z dostępnych aplikacji i znajdź swoich ulubionych twórców. Mnogość tematów i rodzajów podcastów jest ogromna – każdy może znaleźć coś dla siebie. Popularna tematyka to biznes, polityka, żywienie, lifestyle, sport, nauka, opowiadania, historie i wiele innych.